Bibliotekarz szkolny:
mgr Agnieszka Gos
mgr Paulina Chmielewska
BIBLIOTEKA SZKOLNA
CZYNNA
PONIEDZIAŁEK |
WTOREK |
ŚRODA |
CZWARTEK |
PIĄTEK |
8:00 – 14:00 |
8:00 – 8:55 9:40 – 15:00 |
7:00 – 14:00 |
8:00 – 9:50 10:35 – 14:45 15:30 – 16:00 |
7:00 – 12:00 |
- Regulamin wypożyczania książek z biblioteki szkolnej oraz zasady korzystania z czytelni w okresie pandemii: Zobacz tutaj
- regulamin wypożyczania książek 2021
4 lutego 2022 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika klas pierwszych. Kolektyw biblioteczny przygotował program artystyczny dla młodszych uczniów. Nie zabrakło dla młodych czytelników upominków.
Czytelnikami biblioteki szkolnej są uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i rodzice uczniów.
Księgozbiór biblioteki podzielony jest na działy: lektury, literatura piękna, literatura dziecięca, baśnie, powieści młodzieżowe (historyczne, obyczajowe i przygodowe), literatura fantastyczna, sensacyjna, popularno-naukowa, pedagogiczna, a także fachowa z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa. Są również: poezja, religia, regionalia, nauka o literaturze i języku, biografie, sztuka i inne. Księgozbiór podręczny to encyklopedie i słowniki z różnych dziedzin.
W bibliotece przez cały rok szkolny odbywają się lekcje „głośnego czytania” dla klas 1 – 3 edukacji wczesnoszkolnej. Czytane są lektury i baśnie oraz mniej znane dzieła autorów literatury dziecięcej.
Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum również mogą posłuchać głośno czytanych książek od wiosny 2016 roku.
Klasy 2 i 3 szkoły podstawowej w czasie “głośnego czytania” wysłuchały z wielkim zainteresowaniem książek o II wojnie światowej i były to:
Zaklęcie na “w”
Wszystkie moje mamy
Syberyjskie Przygody Chmurki
Po wysłuchaniu książek miały za zadanie narysować ilustracje stosownie do czytanych treści. Okazało się, że zbiór rysunków do książki: Zaklęcie na “w” stanowi jej ilustrowane streszczenie. Wystawy rysunków dzieci z klas 2 i 3 szkoły podstawowej pt. Wojna jest… były prezentowane na tablicach biblioteki szkolnej, a następnie przeniesione do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie mogli je obejrzeć mieszkańcy Byczyny.
Gazetka ścienna na korytarzu szkolnym informuje uczniów o akcjach czytelniczych organizowanych w szkole, są na niej również zamieszczone ciekawostki o książkach i wydarzeniach związanych z czytelnictwem a także informacje o najlepszych czytelnikach.
W grudniu 2016 roku w bibliotece przybyło 709 książek zakupionych dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wierszyk – przestroga Kornela Makuszyńskiego
100 razy już mówiłem,
gadałem bez końca
I wciąż będę Lechitom
smutnym przypominał,
Że dom, w którym jest książka,
jest przybytkiem słońca,
A dom, w którym jej nie ma,
To mroczny kryminał.
REKORD CZYTANIA W JEDNYM MOMENCIE!
10 czerwca o 10.00 wszyscy uczniowie naszej szkoły (oprócz dwóch klas będących na wycieczce), nauczyciele i pracownicy zgromadzili się na dziedzińcu szkoły. Pojawili się również zaproszeni mieszkańcy Byczyny oraz starsze przedszkolaki, a każdy z książką własną lub wypożyczoną. Wszyscy otrzymali pamiątkowe bilety i okazało się, że rozdano ich aż 424, było więc nas dużo. Mogliśmy udowodnić, że ,,Byczyna czyta!”
Każdy uczestnik otrzymał kartkę koloru jego książki zależnie od treści. Kolory książek: żółty – bajki, baśnie i książki dla najmłodszych, czerwony – książki o miłości, pomarańczowy – fantastyka, zielony – powieści przygodowe, niebieski – horrory, sensacyjne i kryminały, a biały – pozostałe. Czytaliśmy książki najpierw po cichu, potem grupowo przy mikrofonie pierwsze dwa słowa z trzeciej strony swojej książki co okazało się bardzo zabawne. Kolory książek przypominały tęczę, ale kolorem dominującym był kolor żółty i ta właśnie grupa zebrała największy stos książek. Szczęśliwi posiadacze biletów z buźką otrzymali nagrody książkowe. Na koniec spotkania został odczytany wiersz Kornela Makuszyńskiego mówiący o tym, że dom, w którym jest książka jest przybytkiem słońca.
Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy wsparli nas w próbie bicia rekordu czytania w jednym momencie. Udało nam się udowodnić, że w Byczynie wszyscy czytają!
Małgorzata Deczkowska, Ewa Sowa.
Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem
6 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z panem Waldemarem Cichoniem, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej. Autor serii książek o niesamowitym kocie Cukierku opowiedział: w jaki sposób malutki kotek znalazł się w jego domu i jakie zamieszanie wprowadził w codzienne życie całej rodziny autora stając się jej chyba najbardziej uprzywilejowanym członkiem.
Uczniowie mogli wcześniej zapoznać się z pierwszą książką serii pt. ,,Cukierku, ty łobuzie!”, więc czekali z niecierpliwością na spotkanie z autorem, aby móc zadać pytania dotyczące powstania książki i dalszych losów słodkiego Cukierka. Po spotkaniu można było nabyć książki z całej serii i co najważniejsze – z osobistą dedykacją autora, co jest najbardziej ekscytującą pamiątką ze spotkania.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Byczyny poznały
bajki Ani Sokół
Rodzice Ani Sokół odwiedzają przedszkola, szkoły podstawowe oraz świetlice, by dzieciom w Jaworznie i nie tylko, przybliżyć postać swojej córki Ani. Opowiadają historię jej krótkiego życia, pokazują zdjęcia córki. Przygotowali multimedialną prezentację o tym, jak Ania była szczęśliwa w czasach szkolnych, co robiła, czym się zajmowała.
Ania była uczennicą Szkoły Podstawowej nr 7 i II LO. Była bardzo dobrą uczennicą, brała udział w wielu konkursach: matematycznych, recytatorskich, literackich, plastycznych i rozgrywkach sportowych. Była nagradzana dyplomami i licznymi nagrodami rzeczowymi za swoje osiągnięcia. Była też dwukrotną laureatką Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”.
W czasach licealnych współorganizowała różne konkursy na potrzeby LOK-u i Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej oraz dla dzieci ze SP nr 7 współorganizowała razem ze Strażą Pożarną z Jelenia w szkole dni „Bezpieczniej w szkole i poza nią”. Brała też udział w pierwszych edycjach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
W tym miesiącu rodzice Ani zawitali z książkami swojej córki do Szkoły Podstawowej nr 20 w Byczynie. Dzieci miały okazję dzięki prezentacji multimedialnej, a także samej matki autorki – poznać sylwetkę jaworznickiej pisarki. Uczniowie w skupieniu i pełni emocji wysłuchali anegdot z życia Ani. Mama Ani przeczytała dzieciom bajkę Grzeczny jak auto pełne oleju z książeczki ANIA BAJKI PISZE, natomiast uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 10 z Byczyny, Zuzanna Odrzywołek, przeczytała dzieciom fragment tej bajki po angielsku. Dzieci żywiołowo reagowały na treść bajki, podawały swoje przykłady, chwaliły się znajomością „czarodziejskich” słów. Mamy nadzieję, że młodym czytelnikom na długi czas zapadnie w pamięć sama autorka jak i bajka i morał z opowiadania.
Na zakończenie spotkania dzieci obiecują, że będą same lub z pomocą dorosłych czytały bajeczki Ani, opowiadały o nich innym dzieciom i dorosłym. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i zostały mianowane na AMBASADORÓW BAJEK ANI SOKÓŁ. Rodzice Ani przy okazji tych spotkań zasilają biblioteki szkolne w książki swojej córki.
Mistrzowie czytania i ulubione książki
W tym roku szkolnym w naszej bibliotece podjęto wiele różnych działań promujących czytanie. Oto niektóre z nich…
Uczniów szkoły podstawowej zachęcano, aby porozmawiali z rodzicami i dziadkami na temat ich ulubionych książek z dzieciństwa. Później na podstawie wyników anonimowych ankiet zorganizowano wystawę pt. Książki naszych dziadków i rodziców. W jej organizację aktywnie włączyli się gimnazjaliści. Książki w większości zostały wypożyczone ze szkolnej biblioteki, chociaż niewielka część należała do „zbiorów” prywatnych. Okazało się również, że wielu rodziców i dziadków wybierało w dzieciństwie te same utwory.
Jakie książki w podobnej ankiecie wybraliby w przyszłości obecni uczniowie naszej szkoły? Być może te, których fragmenty prezentowali w czasie lekcji języka polskiego. Celem akcji pt. Mistrz czytania była możliwość zaprezentowania ulubionej książki w połączeniu z konkursem czytania. Uczniowie czytali fragmenty wybranych przez siebie utworów i rywalizowali o zaszczytne miano Mistrza czytania.
W poszczególnych klasach 4-6 SP i gimnazjum poloniści w czasie lekcji przeprowadzili konkursy wewnątrzklasowe . Odbyły się one w następujących terminach, a Mistrzami czytania w swoich klasach zostali:
4a – 2.12.2016 Laura Łachut
4b – 5.12.2016 Martyna Kiszkan
5a – 6.12.2116 Szymon Filipczyk
5b – 6.12.2116 Patrycja Sokolińska, Kinga Szuba
6a – 6.12.2116 Dawid Ganobis
6b – 15.12.2016 Wiktoria Białoń
1a G – 14.12.2016 Wiktor Czubek
1b G – 13.12.2016 Krzysztof Czopik
2a G– 7.12.2016 Dawid Kasza
2b G – 13.12.2016 Andrzej Grzelak
3a G– 19.12.2016 Zuzanna Odrzywołek
3b G – 19.12.2016 Bartosz Grabski
Opracowanie: Beata Górska
Idź książeczko między dzieci
Od 21 do 24 listopada 2016 roku w klasach drugich i trzecich szkoły podstawowej odbyła się akcja pod hasłem „Idź książeczko między dzieci …” Na korytarzu klas młodszych na gazetkach, oknach, lamperii zostały wywieszone wiersze, bajki i opowiadania dla dzieci. 21 i 22 listopada odbyły się cztery spotkania, podczas których uczniowie zostali zapoznani z rolą książek w życiu człowieka oraz z literaturą wyeksponowaną na korytarzu. Poinformowano dzieci o możliwości wzięcia udziału w szkolnym quizie na temat znajomości poznanych utworów literackich. W ciągu tygodnia uczniowie w małych grupach na przerwach, na lekcji mieli czas na przeczytanie zgromadzonej literatury. Pierwszego grudnia 2016 roku chętni uczniowie z klas drugich i trzecich wzięli udział w quizie na temat znajomości poznanych utworów. W konkursie brało udział 27 osób. Piątego stycznia 2017 roku podczas apelu zostały ogłoszone wyniki. Pierwsze miejsce otrzymał Paweł Cyran z klasy III b, drugie miejsce Martyna Grabowska z klasy II a i trzecie miejsce Wiktor Rolek z klasy III c. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, a laureaci trzech pierwszych miejsc nagrody książkowe.
Akcja została przyjęta bardzo pozytywnie i cieszyła się dużym zainteresowaniem, dzieci chętnie czytały zaproponowane utwory, wiele z nich zaczęło częściej i chętniej odwiedzać bibliotekę, wypożyczać książki.
Książki naszych rodziców i dziadków
W październiku 2016 roku wśród rodziców i dziadków uczniów naszej szkoły zostały przeprowadzone ankiety na temat ulubionych książek z dzieciństwa i młodości. Z ankiet tych wynika, że wśród mam największą popularnością cieszyły się następujące książki: „Ania z Zielonego Wzgórza” „Kubuś Puchatek”, „Karolcia”, „Fizia Pończoszanka”, „Sposób na Alcybiadesa”, „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”, „W pustyni i w puszczy”, „Opowieści z Narni”, „Mały Książę”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kwiat pustyni” , „Dzieci z Bullerbyn”, „Alicja w krainie czarów”, „Akademia Pana Kleksa”, „Nad Niemnem”.
Tatusiowie zaś preferowali następujące książki: „Pan Samochodzik”, „Kubuś Puchatek” , „Robinson Kruzoe”, „Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi”, „Szyfry wojny”, „Kamienie na szaniec”, „Dywizjon 303”, „Kajko i Kokosz”, „Wiedźmin”, „Wojna na morzach i oceanach”, „Tytus, Romek i Atomek”, „Akademia Pana Kleksa”, „W pustyni i w puszczy”, „Krzyżacy” „Przygody Koziołka Matołka”, „O psie, który jeździł koleją”, „Muminki”, „Winnetou ”, „Przygody Tomka Sawyera ”, „Akademia Pana Kleksa”
Z książek dziadków były wymieniane następujące pozycje: „Czerwony Kapturek”, „Dziewczynka z zapałkami”, „W pustyni i w puszczy”, „Baśnie Andersena”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Jaś i Małgosia”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Gąska Balbinka”, „Winnetou ”, „Chłopcy z placu Broni”, „Trylogia”, „Krzyżacy”, „Przeminęło z wiatrem”, „Jaś i Małgosia”, „Ostatni Mohikanin”, „Pinokio”, „Krzyżacy”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Podróże Guliwera”, „W pustyni i w puszczy”.
Na wywiadówkę z rodzicami, która odbyła się 7 grudnia 2016 roku, zorganizowano stoisko z ulubionymi książkami z dzieciństwa i młodości rodziców i dziadków naszych uczniów. Przygotowano również gazetkę z tytułami najczęściej wymienianymi przez ankietowanych. Stoisko to cieszyło się dosyć dużym zainteresowaniem rodziców, spora część z nich podchodziła i oglądała książki wspominając czasy szkolne. Również uczniowie naszej szkoły byli zainteresowani tym, jakie książki czytało starsze pokolenie, z dużą ciekawością analizowali ranking książek.
Agnieszka Biel-Proksa
Rzucam wszystko i czytam
8 lutego w dniu 189 urodzin Juliusza Verne’a uczniowie klas 4 -6 i gimnazjum mieli okazję poznać twórczość tego francuskiego pisarza, będącego jednym z pionierów gatunku naukowej fantastyki. W każdej klasie, a także na sali gimnastycznej i w świetlicy już od pierwszej lekcji czekały na uczniów książki tego autora. Na sygnał czyli na trzy krótkie dzwonki wszędzie równocześnie rozpoczynano czytanie, a kończono również po takim samym sygnale.
I przeczytano fragmenty takich powieści: Tajemnicza wyspa, Piętnastoletni kapitan, Dzieci kapitana Granta, Napowietrzna wioska, Matyas Sandor, Podróż do wnętrza Ziemi, Tajemnica zamku Karpaty, Dwa lata wakacji, Pięć tygodni w balonie, Wokół Księżyca, Pilot dunajskich statków, Północ kontra Południe, Rozbitkowie z Chancellora.
Wymienione tytuły znajdują się w bibliotece szkolnej.
Małgorzata Deczkowska, Ewa Sowa
Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem
Miało miejsce 14 lutego w naszej szkole obok biblioteki szkolnej. Każdy uczeń miał możliwość przeczytania krótkich, zabawnych fragmentów(16) książek Alana Milne’a: Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka. Każdy mógł też zagłosować na wybrany przez siebie cytat oraz pomóc Kłapouchemu odnaleźć zgubiony ogon. Z 27 cytatów największym powodzeniem cieszyły się następujące:
– Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś. – 57głosów
Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają i już. – 56 głosów
Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo. – 24 głosy
Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić. – 20 głosów
Kłapouchy odzyskał ogon, uczniowie narysowali 149 wersji, ma więc pokaźny zapas.
Autor zdjęć: Paweł Bień
Małgorzata Deczkowska, Ewa Sowa
Festiwal czytania
W dniach: 27 – 31 marca odbywał się w naszej szkole Festiwal czytania, a uczestniczyli w nim uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej i gimnazjum. Wcześniej uczniowie wybrali książkę do czytania oraz Strażnika Książki, który ją wypożyczył z biblioteki szkolnej, a następnie w czasie trwania Festiwalu czytania, codziennie na trzeciej lekcji prosił nauczyciela, aby przez 10 minut czytał klasie głośno fragment wybranej książki.
I czytano wybrane książki:
Klasa 4 a – Mikołajek.
Klasa 4 b – Dziennik cwaniaczka. Stara bieda.
Klasa 5 a – Gwiazd naszych wina.
Klasa 5 b – Mikołajek.
Klasa 6 a – Jaśki.
Klasa 6 b – Alf.
Klasa 1 a G – Harry Potter i insygnia śmierci.
Klasa 1 b G – Metro 2033
Klasa 2 a G – My dzieci z dworca ZOO
Klasa 2 b G – Pamiętnik narkomanki.
Klasa 3 a G – Harry Potter i kamień filozoficzny.
Klasa 3 b G – Harry Potter i kamień filozoficzny.
Po zakończeniu Festiwalu czytania miała odbyć się wystawa prac wykonanych przez klasy, niestety z powodu braku prac nie odbyła się. Za sukces należy jednak uznać zainteresowanie uczniów czytanymi książkami i chęć przeczytania w ich w całości.
Małgorzata Deczkowska, Ewa Sowa