O programie

   Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

   Celem inicjatywy jest wsparcie  szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

           Wrzesień 2022
W ramach programu „Laboratoria przyszłości” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nasza szkoła mogła zakupić wiele różnych pomocy dydaktycznych pomocnych przy prowadzeniu lekcji oraz dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia naszych uczniów.
   Miesiąc wrzesień SP nr 20 w Jaworznie postawiła na zaplanowanie wykorzystania nowych pomocy jak i zgłębienie ich zastosowania, działania. Wśród pozyskanych w ramach programu szkoła powiększyła swoje zasoby między innymi o:

– LaboLab – Struktura i właściwości materii – 4 zestawy do pracy w grupach na lekcjach chemii, fizyki
 – Zestaw odczynników i chemikaliów do nauki chemii w szkołach podstawowych,
– Zestaw szkła laboratoryjnego,
-Aparat NIKON,
-Zestaw nagłośnieniowy,
– Mikrofon kierunkowy RODE,
– Biblioteka modeli 3D- Biologia zwierząt, geologia, peleontologia i kultura,
– Filamenty do drukarki 3D,
– Elementy do budowy obwodów elektrycznych,
– Okulary VR – zestaw 8 sztuk wraz z licencją,
– Długopis 3D BANACH wraz z filamentami…
I tak by można jeszcze trochę wymieniać. Szykuję się bardzo ciekawy rok szkolny dla naszych uczniów z nowymi pomocami.
           Październik 2022

Moduł STRUKTURA I WŁAŚCIWOSCI MATERII to jeden z modułów eksperymentalnych z serii Szkolne Laboratoria. Z nim uczniowie chętniej i łatwiej przyswoją wiedzę dotyczącą trudnego zagadnienia jakim jest materia i jej właściwości. Dzięki możliwości przeprowadzenia doświadczeń i pracy z materiałami multimedialnymi lekcje w szkole podstawowej staną się naprawdę proste i atrakcyjne. Moduł doświadczalny zawiera także również materiały dla nauczycieli, jak choćby przewodnik metodyczny czy scenariusze lekcji z opisanymi eksperymentami dla uczniów zgodnymi z nową podstawą programową.

Moduł LaboLab chętnie wykorzystujemy na zajęciach rozwijających zainteresowania i umiejętności uczniów w klasach 6.

                    Listopad 2022
Kolejny miesiąc użytkowania przez naszą szkołę pomocy zakupionych w ramach projektu pozwoliły klasie 8a oraz 8b wraz z wychowawczyniami przygotować apel z okazji 11 listopada dzięki sprzętowi nagłaśniającemu oraz mikrofonom. Na lekcjach chemii i
zakupionemu zestawowi sprzętu laboratoryjnemu oraz zestawu substancji chemicznych uczniowie klas 8 nie muszą oglądać obrazków doświadczeń w książce lub na filmach tylko przeprowadzają doświadczenia wraz z nauczycielem. Dzięki czemu łatwiej zapamiętują
przerabiany materiał, a przy tym dobrze się bawią co widać na załączonych zdjęciach.

Uczymy się poprzez doświadczenia, eksperymenty i to jest super!

     GRUDZIEŃ 2022
Nie tylko na lekcjach w szkole korzystamy z pomocy zakupionych w ramach projektu
Laboratoria Przyszłości. Chemia w klasach 8 oraz zajęcia w młodszych klasach pokazujące
nam właściwości substancji wokół nas i wybrane prawa fizyczne powodują, że lekcje w
naszej szkole są bardzo ciekawe. Nie tylko uczniowie korzystają. W grudniu odbyło się
spotkanie nauczycieli z innych szkół w Jaworznie podczas, których również wykorzystaliśmy
elementy pakietu LaboLab – Struktura i właściwości materii.

 

    STYCZEŃ 2023

Wykorzystanie mikroskopu na lekcji zawsze sprawia, że nauka biologii staje się niezwykle ciekawa i wciągająca. Na zajęciach biologii i zrziu często korzystamy z mikroskopów zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie poszerzają  swoją wiedzę oglądając preparaty pod mikroskopem oraz zdobywają nowe doświadczenia w obsłudze mikroskopu.

MARZEC 2023

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #

Dzięki udziałowi w projekcie Laboratoria Przyszłości mogliśmy w miesiącu marzec wykonać małe gadżety na naszej drukarce 3D – breloczki w kształcie liczby . Była to dodatkowa nagroda dla uczniów, którzy wzięli w organizowanym w naszej szkole w konkursie. Prace były piękne. A sprzęt fotograficzny pozwolił nam wykonać zdjęcia prac uczniów. 

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #

 

Kwiecień 2023

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #

Podczas uroczystego otwarcia naszej Zielonej Pracowni, która została dofinansowana za środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach wygranego konkursu mogliśmy zaprezentować liczne pomoce zakupione dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Były to odczynniki chemiczne, zestaw obwodów elektrycznych, zestaw szkła laboratoryjnego, szalki Petriego, maszyna elektrostatyczna Wimshursta, LaboLab – Struktura i właściwości materii …. Nie zapomnijmy- zdjęcia wykonane z imprezy nowoczesnym aparatem. Był to czas, gdzie szkoła mogła pokazać liczne pomoce uzyskane też w innych projektach.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #

PODSUMOWANIE MIĘDZYSZKOLNEGO PROJEKTU W KROPLI WODY

18 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w podsumowaniu międzyszkolnego projektu „Życie w kropli wody”. Gościliśmy w Szkole Podstawowej Nr 13. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie trzech szkół SP13, SP14 i SP20. Podczas warsztatów uczniowie wymieniali się doświadczeniami, prezentowali swoje prace i dobrze się bawili.

W przygotowaniu prac projektowych pomogły nam pomoce otrzymane w ramach Laboratoria Przyszłości.